Abertamské pláně
Abertamské pláně

STO PODOB RELAXU

Ať už se vydáte objevovat Krušné hory sami, ve dvou, s rodinou nebo s partou kamarádů, určitě nebudete mít problém vybrat si program, který vás zabaví. Anebo možná budete – právě proto, kolik variant více i méně aktivního odpočinku se tu nabízí. 

A to v každém ročním období.

SJEZDOVÉ LYŽOVÁNÍ

V okolí najdete hned několik lyžařských areálů. Největší z nich je Ski areál Klínovec, nejblíž budete mít do Ski Areál Plešivec. K těm menším, ale neméně příjemným patří Ski areál Potůčky s vyhlášením večerním lyžováním. Mezi další se řadí Ski areál VelflinkSki areál nádraží v Perninku, Ski areál NovakoSki areál Boží Dar.

BĚŽKY

Krásnou přírodou mezi lesy a loukami vede přes celé Krušné hory běžecká (a cyklistická) Krušnohorská magistrála. Celková délka trasy je 242 km a v průběhu se na ni napojuje řada stezek a značených turistických cest pro pěší, cyklisty i milovníky bílé stopy. Ti všichni tu mohou svým tělům dát pořádně zabrat nebo se jen relaxačně projít či proběhnout.

SNOWKITING

Abertamské pláně pro jejich rozlehlost často vyhledávají vyznavači snowkitingu. Pro tenhle druh lyžování nepotřebujete sjezdovku ani vlek, stačí vám vítr a tažný drak. Ticho rušené jen svištěním vzduchu mezi lany draka ve spojení s přírodní silou, která vás žene vpřed, je pro mnoho lidí přímo návykové.

CYKLISTIKA

Krušné hory jsou protkané sítí cyklostezek na kterých si krásu místní přírody užijete z první ruky. Pro milovníky jízdy z kopce jsou zde trail parky obsluhované lanovkou, kde si přijdou na své jak začátečníci tak i zkušení jezdci: Trail park Klínovec s nejdelšími traily v Evropě a Trail park Plešivec

PĚŠÍ TURISTIKA

Chcete-li se ryzí krušnohorské přírody dotknout úplně bezprostředně, nejlepší bude, když vyrazíte po svých. Skvělých cílů pro různě náročné výlety nabízí už jen blízké okolí Abertam nespočet. Mezi nejoblíbenější patří třeba Perninské rašeliniště, Červená jáma, Vlčí jámy nebo hory Plešivec a Vlčinec.

PRO DĚTI

Vyrážíte do Abertam s dětmi? Nemějte obavy, že by se nudily! Spíš budete mít co dělat, abyste je dostali zpátky domů. Přímo na Plešivci na ně čeká lanové centrum, obří houpačka nebo parádní hřiště. Můžete s nimi také vyšplhat na některou z rozhleden na okolních kopcích nebo je vzít do Ekocentra v nedalekém Ostrově, kde chovají na padesát druhů živočichů.

LÁZNĚ

Krušné hory mají mnoho tváří. Jednou z nich je i lázeňství. Do lázní s léčivými prameny se můžete ponořit třeba v nedalekém Jáchymově či Klášterci nad Ohří, v Karlových Varech nebo v Teplicích.

HORNICKÁ HISTORIE

Krušné hory vděčí za svůj název bohatým hornickým dějinám zdejšího kraje. Některé z dochovaných dolů dnes můžete v rámci prohlídky navštívit, a nahlédnout tak do historie staré až 800 let. Jen kousek od Abertam se nachází Hornicko-mineralogické minimuzeumcínový důl Mauritius ze 16. století, který se zachoval v původním stavu. Okolní hornická krajina je zapsaná v Seznamu světového dědictví UNESCO.

OBČANSKÁ VYBAVENOST

Abertamy disponují veškerou občanskou vybaveností, kterou od malého města očekáváte. Najdete tu obchod s potravinami, základní a mateřskou školu, informační centrum, zdravotnické zařízení i poštu.

KULINÁŘSKÉ ZÁŽITKY

Ekofarma Horský statek Abertamy s vlastní sýrárnou a řeznictvím, které vyrábějí tradiční produkty v bio kvalitě, provozuje bistro a obchod přímo v centru obce. V nedaleké Horní Blatné zase můžete ochutnat moderní gastronomii ve francouzském stylu, kterou nabízí restaurace Faustův dvůr.